Kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí? Kdo podává daň z nabytí u SJM či podílového spoluvlastnictví?

Od 1. listopadu 2016 připadla na základě Zákonného opatření senátu č. 340/2013 Sb. povinnost uhradit daň z nabytí nemovitých věcí vždy kupujícímu, tedy nabyvateli nemovitosti.  ČR tak zavádí koncepci, která je používána ve většině evropských zemí. Já to nazývám „daní z luxusu“, máte na ten luxus koupit si nemovitost, tak Vás stát připraví o 4% z ceny této nemovitosti.

Pozor – daňové přiznání k dani z nabytí je potřeba podat za každého z nabyvatelů dle způsobu nabytí nemovitosti viz. níže:

Nabytí do výlučného vlastnictví nabyvatele (kupujícího):

V tomto případě podáváte daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí sám.

Podílové spoluvlastnictví:

V případě nabytí bytu, stavby, pozemku nebo jiné nemovité věci do podílového spoluvlastnictví (nabytí ideálního podílu na nemovité věci), bez ohledu na to, zda se jedná o manžele nebo ne, je každý z nabyvatelů povinen podat samostatné přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, tj. i manželé v tomto případě podávají přiznání každý za sebe.

SJM (společné jmění manželů):

Pokud je byt, dům, pozemek nebo jiná nemovitá věc nabývaná do společného jmění manželů, přiznání podává jeden z manželů a v přiznání uvede do příslušné kolonky nacionále druhého z manželů. Osoba podávající daňové přiznání, pro případ nabytí do SJM, je tzv. společným zmocněncem / zástupcem poplatníků pro účely daňového řízení při solidární daňové povinnosti dle § 30 zákonného opatření.

Nechcete se tím vůbec zabývat? Hledáte někoho, kdo přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí vyplní za Vás a předá Vám ho se všemi instrukcemi, co a jak?

Jaroslav Nováček, 16 let praxe, realitní makléř
tel.: 725 521 554, e-mail: jaroslav.novacek@bulldog-reality.cz

Jaroslav Nováček
Jaroslav Nováček žije na Praze 8 se svou přítelkyní Katkou a francouzským buldočkem Huginou, má dvě dcery - Kačku a Natálku. Jeho profese je realitní makléř s více než 16 lety praxe, investor do nemovitostí a leader v síťovém marketingu. Je vášnivým propagátorem svobodného podnikání. Více o něm najdete zde.
Komentáře